Je všeobecně známé, že dlouhodobý pobyt na vysokohorském prostředí má velmi pozitivní účinky jak na fyzický, tak na psychický stav člověka. Dokazuje to i fakt, že výskyt chronických chorob je nižší u lidí, kteří dlouhodobě žijí v horách, než u ostatního obyvatelstva, které žije v nížinách a tudíž ve více zamořeném vzduchu zplodinami z měst.
Jsou to zejména civilizační nemoci jako astma, vysoký krevní tlak, kornatění tepen či infarkt myokardu.
Je prokázáno, že dlouhodobým používáním hypoxické terapie se může člověk před těmito nemocemi preventivně chránit, výrazně zredukovat symptomy, či zcela eliminovat všechny tyto nemoci již v zárodku.
Hypoxická terapie pomáhá také rychleji regenerovat po zátěži a urychluje rekonvalescenci po zranění či operaci
CO JE HYPOXICKÁ TERAPIE?
Metoda hypoxické terapie (IHT) neboli přerušované vystavování organizmu simulované nadmořské výšce je nejnovějším způsobem, jak využívat hypoxické systémy. Principem této metody je pravidelná střídává inhalace běžného vzduchu a hypoxického vzduchu (3-5 min.), který odpovídá prostředí ve výškách od 3 800 m.n.m. do 6 400 m. n. m,.
Kýžených výsledků člověk dosáhne, pokud tento cyklus opakuje po dobu 45 min do jedné hodiny denně, přičemž jeden cyklus terapie obnáší 15-20 sezení. Sezení je ideální absolvovat bez přerušení, případně s možnou pauzou 1 den, která nemá zásadní vliv na dosažený efekt. Pro maximální zvýšení účinku je vhodné celou hypoxickou terapii opakovat 2x – 4x během roku.
Jak hypoxická terapie probíhá
Principem této metody je pravidelná střídává inhalace běžného vzduchu a hypoxického vzduchu (3-5 min.), který odpovídá prostředí ve výškách od 3 800 m.n.m. do 6 400 m. n. m,. Dýchání probíhá skrze masku napojenou na hypoxický generátor, po celou dobu se monitoruje srdeční tep a saturace kyslíku v krvi. Terapie je vhodná i pro děti od 4 let, respektive pro děti, které vydrží sedět a nebudou mít problém dýchat skrze masku. U dětí je odezva organismu největší, proto mají nejlepší výsledky v rámci léčby astmatu pomocí hypoxické terapie.
Vědecké studie potvrzující účinky hypoxické terapie
-
Intermitentní trénink hypoxie jako nefarmakologické terapie kardiovaskulárních onemocnění: Praktická analýza metod a zařízení.
Serebrovská televize, Xi L -
Intermittent hypobaric hypoxia stimulates erythropoiesis and improves aerobic capacity.
Rodríguez FA1, Casas H, Casas M, Pagés T, Rama R, Ricart A, Ventura JL, Ibáñez J, Viscor G. -
Intermittent hypoxia training as non-pharmacologic therapy for cardiovascular diseases: Practical analysis on methods and equipment
Tatiana V Serebrovskaya1 and Lei Xi
-
The Effect of 4 Weeks Fixed and Mixed Intermittent Hypoxic Training (IHT) on Respiratory Metabolic and Acid-base Response of Capillary Blood During Submaximal Bicycle Exercise in Male Elite Taekwondo Players.
Park HY, Sunoo S, Nam SS. -
The effect of intermittent training in hypobaric hypoxia on sea-level exercise: a cross-over study in humans.
Hendriksen IJ1, Meeuwsen T. -
Effect of Intermittent Hypoxic Training Followed by Intermittent Hypoxic Exposure on Aerobic Capacity of Long Distance Runners.
Nakamoto FP1, Ivamoto RK, Andrade Mdos S, de Lira CA, Silva BM, da Silva AC. -
Effects of resistance training under hypoxic conditions on muscle hypertrophy and strength.
Kurobe K1, Huang Z, Nishiwaki M, Yamamoto M, Kanehisa H, Ogita F.